Caj Jeshil dhe Caj Matcha. Cilat janë vetitë që i bëjnë zgjedhje të zgjuara për shëndetin e trupit dhe lëkurës tuaj

Caj Jeshil dhe Caj Matcha. Cilat janë vetitë që i bëjnë zgjedhje të zgjuara për shëndetin e trupit dhe lëkurës tuaj

Padyshim që keni pirë një filxhan çaj të nxehtë apo të ftohtë më parë.
Është një nga pijet e preferuara kur kemi nevojë për disa energji ekstra. Fans apo jo i cajit, ai është pija e dytë më e konsumuar në botë pas ujit, dhe ne do t’ju tregojmë një sekret të vogël.
Në radhë të parë, çaji jeshil nuk është i mrekullueshëm vetëm për stomakun tuaj (detox!), është edhe i mrekullueshëm për lëkurën tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për Matcha, pije e gjelbër që për momentin që po gjendet kudo – madje edhe në reta të shijshme gatimi.
Këto dy superstar kanë ngjitur në shkallët e suksesit dhe duke fituar popullaritet në komunitetin e bukurisë për aftësinë e tyre për të luftuar shenjat e plakjes, akneve dhe vajit të tepërt – por si e kanë arritur?

Hapa të thjeshta për të pasur thonj më të bukur dhe më të shëndetshëm.

Kuriozi të dini më shumë?
Jemi  gati t’ju rrëfejmë të gjitha detajet.
Ne të gjithë i njohim superushqimet, si brokoli dhe boronica. Epo, nëse do të kishte “super-pije”, çaji jeshil dhe Matcha do të përfshiheshin në atë kategori, na besoni.Ndryshe nga ushqimet e papërpunuara si brokoli, ju duhet të jeni më selektiv kur zgjidhni produktet e çajit të gjelbër, sepse jo të gjitha format janë të pastra. Prodhimet me cilësi të ulët mund të jenë të përziera me oriz, sheqer, bimë dhe lloje të tjera të çajit.

Por, optimalja është që të merrni disa gjethe çaji jeshil ose pluhur matcha, kjo është e gjitha.
Në fakt, Matcha përmban më shumë antioksidantë që luftojnë sëmundjet sesa super-ushqimet si shega dhe manaferrat. Mënyra më e mirë për të patur në dorë caj jeshil është të blini një qese çaji organik që e gjeni me cmim të lirë në farmaci.
Por, pavarësisht nga çmimi, i cili është jashtëzakonisht i ulët, përfitimet janë krejtësisht të mahnitshme – dhe të shumllojshme.

Disa nga magjitë që çaji jeshil dhe Matcha mund të bëjnë për trupin tuaj përfshijnë:
    Lufton shenjat e plakjes
Përmirësimi i kujtesës / mund të parandalojë Alzheimer
Ul presionin e gjakut
Normalizon nivelet e sheqerit në gjak
Përmirësimin e shëndetit të kockave
Bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë
Nxitja e humbjes së peshës
Mbron shikimin dhe parandalon shumë sëmundje të syve
Përmirëson shëndetin e zemrës
Ulja e inflamacionit
Mund të rrisë fuqinë e muskujve
Ngritja e niveleve të energjisë

Unë jam i sigurt që ju keni dëgjuar më parë për disa nga këto!
Dhe pa përmendur se çaji jeshil ka zero kalori për aq kohë sa ju nuk shtoni sheqer. Kjo e bën atë një zëvendësues të shkëlqyeshëm të pijeve me sheqer, si pijet e gazuara.
Matcha gjithashtu ka një sasi të vogël të kalorive, osemund të mos ket aspak.
E vetmja gjë që do donitë të vini re është është hidratimi juaj.
Çaji jeshil është diuretik, që do të thotë se do të bëjë që ju të shkoni në banjë më shpesh sesa zakonisht.
Pra, nëse jeni duke pirë çaj jeshil, sigurohuni që jeni duke pirë mjaftueshëm ujë!

Si mund ti bëni buzët tuaja më tërheqëse. Cfarë është ajo që të tjerët duan të shohin tek ti?

 Jeni të uritur për përfitimet e çajit jeshil? Cfarë saktësisht mund të bëjë për lëkurën tuaj?

Këtu janë disa nga arsyet pse lëkura juaj duhet të “shijoj” atë:

Redukton aknet dhe trajton rosacea. Pirja e çajit jeshil mund të zbusë lëkurën tuaj. Polifenolet, molekula të gjetura në çajin jeshil, janë provuar që zvogëlojnë inflamimin, nxisin shërimin dhe luftojnë lloje të caktuara të baktereve.
Parandalimi i plakjes së parakohshme. Kafeina në çajin jeshil mund të ndihmojë në tendosjen e lëkurës dhe polifenolet gjithashtu mund të ndihmojnë për të luftuar radikalet e lira, të cilat dobësojnë elasticitetin e lëkurës.
Mburojë nga rrezet UV të dëmshme. Të gjithë e dimë që SPF-ja e përditshme është e rëndësishme, apo jo? Ndërsa çaji jeshil nuk do të jetë në gjendje të zëvendësojë kremin tuaj ndaj diellit, studimet kanë treguar se pirja e çajit jeshil ose aplikimi topikal (në lëkurë) mbron lëkurën nga rrezet UV dëmshme.
Barazon tonet e lëkurës suaj. Mbase çaji jeshil ndoshta nuk do të fshijë shenjat ose hyperpigmentimet e rënda, po mund të ndihmojë të fshijë ndryshimet e vogla në tonin e lëkurës .
Luftoni prodhimin e tepërt të yndyrës. Në vend të thithjes së vajit të tepërt, si bëjnë shumë produkte kundra puçrave në fytyrë, çaji jeshil e ndalon yndyrën në burim duke zvogëluar prodhimin e tij. Por, mos kini frikë pasi nuk e thanë lëkurën.

Lexo: Të mësosh sesi të ushqehesh dhe të jetosh i shëndetshëm qenka shumë e thjeshtë.

Lufton rrathët nën sy. Ju ndoshta keni parë praninë e çajit jeshil (ose të zi) në kremrat e syve më parë, dhe kjo është për shkak se kafeina është një përbërës i dobishëm në luftën kundër fryrjes, ënjtjes dhe rrathëve të zinj. Mund të vendosësh edhe disa qese çaj në frigorifer dhe pastaj t’i vendosësh në sytë e tu!

Nëse jeni duke luftuar me ndonjë nga problemet e mësipërme, duhet patjetër të provoni çajin jeshil ose matcha.
Në fund të fundit, është veçantia e tyre.