Blog

Protezat e të ardhmes. Derisa sa afër mund të afrohet një protezë me një gjymtyr të vërtetë?

Protezat e të ardhmes. Derisa sa afër mund të afrohet një protezë me një gjymtyr të vërtetë?

Rindërtimi i nervave motorik dhe sensorik (TMSR) është një procedurë kirurgjikale për pacientët me amputacione ku nervat e gjymtyrëve të mbetura rindërtohen, në mënyrë që t’i përshtaten ato me një protezë gjymtyre duke lejuar kontroll pothuasje natyral. Nga ndërtimi i saj, TMSR ndryshon mënyrën se...
Keni duar të ashpra?! Dëshironi dicka që mund ta pregatisni vet në shtëpi?

Keni duar të ashpra?! Dëshironi dicka që mund ta pregatisni vet në shtëpi?

Të gjithë e dimë se duart tona vuajnë kur i ekspozojmë ndaj motit të keq, ujit të tepërt, papastërtive, kimikateve dhe diellit, por si ndodh pikërisht kjo? Shkaku më i zakonshëm i tharjes dhe plasaritjes së lëkurës është dëmtimi i shtresës së jashtme. Ajo është...
Përgatisni në shtëpi maskën me kakao dhe energjizoni lëkurën tuaj për një ditë me më shumë energji

Përgatisni në shtëpi maskën me kakao dhe energjizoni lëkurën tuaj për një ditë me më shumë energji

Një maskë me kakao është e pasur me antioksidantë dhe ri-hidraton dhe i jep lëkurës një pamje më rinore. Receta: Kombinoje 1 lugë kakao pluhur, 1 lugë gjelle kos, 1 lugë gjelle mjaltë, dhe një të bardhë veze. Lexoni për terapinë hidratuese “Plazma” Aplikojeni në...
Hapa të thjeshta për të pasur thonj më të bukur dhe më të shëndetshëm.

Hapa të thjeshta për të pasur thonj më të bukur dhe më të shëndetshëm.

Të kesh thonj të bukur është më shumë çështje perkujdesieje të mire sesa çeshtje fati. Më poshtë do të gjeni këshilla nga dermatologia Joana Thimjo për manikyrin dhe pedikyrin : -Aplikoni krem për të hidratuar thonjtë , veçanërisht pas përdorimit të acetonit i cili permban kimikate që...
Të mësosh sesi të ushqehesh dhe të jetosh i shëndetshëm qenka shumë e thjeshtë.

Të mësosh sesi të ushqehesh dhe të jetosh i shëndetshëm qenka shumë e thjeshtë.

Dihet që celësi për një jetë të shëndetshme është yshqyerja e përshtatshme. Cfarë do të thotë të ushqehesh në mënyrë të përshtatshme? Është e njëjtë ajo për të gjithë? Jo Një masë bluzeje nuk bën për të gjithë, dhe këshillat e përgjithshmë për dietën nuk...
Dermapen, si funksionon pajisja që trajton shenjat e strijave, akneve, rrudhat dhe shenja të tjera.

Dermapen, si funksionon pajisja që trajton shenjat e strijave, akneve, rrudhat dhe shenja të tjera.

Në thelb, Dermapen është një pajisje e vogël që i ngjan një stilolapsi dhe përdoret për mikroshpime tek njerëzit me probleme të lëkurës dhe ajo që arrihet është një lëkurë e forcuar, rinuar dhe me shkëlqim. Dermapen përdoret nga specialistët e lëkurës për shkak të...
Protezat e para të vendosura në gjoks janë ende “gjallë”

Protezat e para të vendosura në gjoks janë ende “gjallë”

Zmadhimi i parë i suksesshëm i gjoksit ishte më shumë rindërtues sesa kozmetik, pasi pacientia më parë kishte një tumor të madh në gji dhe një pjesë e gjirit të majtë j’u hoq. Kirurgu gjerman Vincenz Czerny përdori një lipomë me përmasa të mëdha, një...
Formula për flokë më të shëndetshëm paska qënë para syve tanë gjatë gjithë kohës.

Formula për flokë më të shëndetshëm paska qënë para syve tanë gjatë gjithë kohës.

Por falë avancimeve në fushën e kujdesit për flokët, dhe kërkimeve të shumta, teknika të reja janë zbuluar. Teknika të cilat mund te luftojnë thjeshtë dhe me efikasitet humbjen e flokëve. Platelete Rich Plasma ose ndryshe njohur si PRP(shqip. plazma e pasur me trombocite), është duke...
Cilat janë rreziqet e të kryerit Botox? Cilat janë gjërat që duhet ti dini me patjetër?

Cilat janë rreziqet e të kryerit Botox? Cilat janë gjërat që duhet ti dini me patjetër?

Shumë persona mendojnë se dinë shumë rreth Botox, por në të vërtetë shumica dinë shumë pak. Më poshtë do të gjeni të listuara disa koncepte të gabuara që shumica e njerëzve kujtojnë se janë të vërteta. Koncepti gabuar 1: Botox përdoret për të fryrë buzët. E vërteta: Edhe...