Blog

A e dini se cila është mënyra më efikasë për të luftuar plakjen?

A e dini se cila është mënyra më efikasë për të luftuar plakjen?

Jo të gjitha teknikat kundra plakjes kërkojnë produkte ose trajtime. Hulumtimet e fundit në “Frontiers in Human Neuroscience” zbuluan se të kërcyerit mund të luftojë shenjat e plakjes në tru dhe të luftojë efektet mendore dhe fizike të plakjes. Kliko këtu për të mësuar pse...
Ushqim-Akne. Doni të dini 2 ushqime të cilat pasi t’i hani, do t’ju nxisin aknet?

Ushqim-Akne. Doni të dini 2 ushqime të cilat pasi t’i hani, do t’ju nxisin aknet?

Inflamacioni i zorrëve mund të çojë në malabsorbim (përthitje jo të mirë) të lëndëve ushqyese dhe mangësi të lëndëve ushqimore. Mënyra më e thjeshtë për trajtimin e inflamacionit është duke eliminuar ushqimet me veti inflamatore. Në ushqime të tilla përfshihen bylmeti si dhe proteina të...
Cila është ajo gjë, që artistët e tattoo-ve nuk duan që ju të merrni vesh?

Cila është ajo gjë, që artistët e tattoo-ve nuk duan që ju të merrni vesh?

Të pasurit tattoo është një gjë që është kthyer krejt normale. Disa persona e kryejnë për të paraqitur një pjesë të vetes nëpërmjet bojës në trup, disa të tjerë për të ruajtur kujtimet, ndërsa të tjerë edhe vëtëm qëllime estetike por jo dhe vetëm. Shpesh...
A janë vegjetarianët njerëzit më të lumtur? Pse?

A janë vegjetarianët njerëzit më të lumtur? Pse?

Konsumimi i perimeve është më i shëndetshëm, por a ju bën ju më të lumtur? Kërkimet thonë “Ndoshta jo”. Një studim i publikuar në Journal of Affective Disorders zbuloi se burrat vegjetarianë përjetojnë më shumë simptoma të depresionit sesa homologët e tyre qe konsumojnë mish. Studimi u...
Kanceri i lëkurës; Si mundet që femrat ti shpëtojnë jetën bashkëshortit të tyre.

Kanceri i lëkurës; Si mundet që femrat ti shpëtojnë jetën bashkëshortit të tyre.

Meshkujt mbi 50 vjec janë më të rrezikuar për të pasur melanoma, sesa pjesa tjetër e popullsisë. Melanoma është forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës, kështu që duhet të jeni vigjilentë për ta pikasur. Shumë gra në këtë moshë, mund të pohojnë se ato...
Ja pse nuk po shikoni rezultate në lëkurën tuaj

Ja pse nuk po shikoni rezultate në lëkurën tuaj

A vuan lëkura për shkak të kujdesit tuaj ndaj saj në mbrëmje? Nëse shtriheni në shtrat pa kryer disa hapa të thjeshtë për t’u kujdesur për lëkurën tuaj, atëherë lëkura juaj po vuan. 3 gjëra që duhet të bëni dhe 2 gabime që bëni para se të...
Si mund të luftoni yndyrën e lartë të lëkurës nga shtëpia juaj, pothuajse pa kosto.

Si mund të luftoni yndyrën e lartë të lëkurës nga shtëpia juaj, pothuajse pa kosto.

Shkëlqimi i flokëve, buzëve dhe thonjve ndihmojnë për të përforcuar pamjen tuaj. Por një zonë T me vaj? Jo aq shumë!Lëkura me vaj është një nga llojet më të bezdisshme dhe problematike të lëkurës. Ju mund të lani fytyrën tuaj në mëngjes, dhe pas 2...
“Trekëndëshi i Rrezikut” në fytyrë dhe rreziqet që paraqet, të shpjeguara.

“Trekëndëshi i Rrezikut” në fytyrë dhe rreziqet që paraqet, të shpjeguara.

Mund të duket si një emër i sajuar nga markat e bukurisë, por është në fakt një term i vërtetë që mund ta gjeni në Wikipedia dhe që shpjegohet edhe në shkollën e mjekësisë. Trekëndëshi formohet duke hequr një vijë imagjinare nga dy cepat e buzës dhe...
Këshilla për të ruajtur lëkurën nga dëmtimet e temperaturave të ulëta në dimër.

Këshilla për të ruajtur lëkurën nga dëmtimet e temperaturave të ulëta në dimër.

Si të luftoni lëkurën e thatë, dhe të plasaritur këtë stinë Kujdesi ndaj lëkurës mund të bëhet i ndërlikuar në dimër. Pas të gjitha, aktivitetet në natyrë në mot të ftohtë dhe me erë mund të bëjë që lëkura juaj të thahet dhe të plasaritet...