Blog

Çfarë bën vërtetë Microdermabrazioni për lëkurën tuaj?

Çfarë bën vërtetë Microdermabrazioni për lëkurën tuaj?

Fjala “mikrodermabrazion” tingëllon bukur, por çfarë bën aktualisht trajtimi për lëkurën tuaj? Microdermabrazioni është një nga trajtimet më të njohura jo-kirurgjikale të lëkurës për të arritur rigjenerimin e lëkurës’. Teknika eksperte e eksfoljimit mund të korigjojë problemet e zakonshme të lëkurës si: -Pigmentim i pabarabartë...
Hani shpejt apo hani ngadalë? Cfarë roli ka kjo në shëndetin tuaj?

Hani shpejt apo hani ngadalë? Cfarë roli ka kjo në shëndetin tuaj?

Zvogëlimi i shpejtësisë së ngrënies, së bashku ndalimin e ngrënies 2 orë para se të flini mund të ndihmojnë të bini disa kile. Ndryshime të këtyre zakoneve ulin diabetin, peshën dhe perimetrin e belit. Sipas një studimi të kryer në Japoni, me 60’000 pjesmarrës, personat...
Si u pregatit Dakota Johnson për “Fifty Shades Freed”

Si u pregatit Dakota Johnson për “Fifty Shades Freed”

A e keni menduar ndonjëherë si do ta ndryshonit mënyrën si trajtoni trupin tuaj nëse do ishit duke filmuar një seri filmash si 50 Shades? Shumica e grave nuk duhet ta vrasin mendjen për këtë gjë. Dakota Johnson, 28, e bëri. Ja si është përgatitur...
Jeni person me shumë nishane? Ja cfarë duhet të vini re.

Jeni person me shumë nishane? Ja cfarë duhet të vini re.

Një nga egzaminimet më të rëndësishme të lëkurës mund të fillojë në shtëpinë tuaj. Melanoma (Kanceri i lëkurës) ka disa shenja dalluese ABCDE që po i listojmë më poshtë. A=Asimetri Gjysma e nishanit nuk përputhet me gjysmën tjetër. B= Border (kufiri) Kufizim i parregullt dhe...
Nëse jeni admirues të cokollatave atëherë patjetër duhet ti dini këto.

Nëse jeni admirues të cokollatave atëherë patjetër duhet ti dini këto.

Vecse e shijshme, të gjithë kemi dëgjuar që konsumimi i Cokollatës ka përfitimet e veta në shëndetin tonë. Por nëse do të përpiqemi të kujtojmë se cilat janë ato përfitime atëherë besoj se të gjithë do të bllokohemi. Së pari, le të theksojmë re se...
Cili është veprimi që kanë ëmbëlsirat mbi lëkurën tuaj?

Cili është veprimi që kanë ëmbëlsirat mbi lëkurën tuaj?

Kur konsumoni sheqer ose ushqime të pasura me sheqer, qoftë frutat ose një copë tortë, trupi juaj i shpërbën këto këto karbohidrate në glukozë. Kjo bën që niveli i insulinës të rritet, gjë që çon në një nxitje të inflamacionit në të gjithë trupin. Ndonëse është...
Sa shpesh duhet ta lani fytyrën? Sa herë duhet të pastrohet lëkura juaj në një ditë?

Sa shpesh duhet ta lani fytyrën? Sa herë duhet të pastrohet lëkura juaj në një ditë?

Cili është numri magjik? Ashtu si çdo gjë që ka të bëjë me lëkurën, nuk ka rregull fiks për çdo fytyrë. Duke gjykuar tipin e lëkurës, mjedisin e jashtëm, shpeshtia që duhet ta pastroni lëkurën varet nga ju. Megjithatë, ka gjasa që të përfshiheni në një...
Si mund të korigjohen problemet me frymëmarrjen dhe sa kohë ju duhet të vazhdoni jetën normalisht

Si mund të korigjohen problemet me frymëmarrjen dhe sa kohë ju duhet të vazhdoni jetën normalisht

Rimodelimi i hundës është një nga ndërhyrjet më të kërkuara, jo vetëm në shqipëri po kudo. Arsyet që njerëzit i nështrohen kësaj ndëhyrjeje nuk është vetëm estetika por shpesh herë dhe problemet me frymëmarrjen. Ka disa lloje problemesh në hundë të cilat mund të sjellin...
Pse trupi i nënave nuk është më i njëjtë pas lindjes? Cfarë është Mommy Makeover?

Pse trupi i nënave nuk është më i njëjtë pas lindjes? Cfarë është Mommy Makeover?

Shpesh, lëkura e barkut që gjatë shtatzënisë tendoset nuk kthehet në formën e duhur pas lindjes së fëmijës.Gjithashtu muskujt rectus abdominis, të cilat shtrihen vertikalisht, mund të ndahen dhe të bëhen të dobët, duke shkaktuar zgjerimin e barkut. E njëjta gjë ndodh edhe me lëkurën...